Audiobooki – bestsellery

Rynek polski jeśli chodzi o audiobooki dopiero się rozwija. Jest to rynek z potencjałem, jednak ciągle brakuje dla niego odpowiedniej ilości odbiorców. Zapewne taki stan potrwa jeszcze pewien czas. Między innymi to właśnie jest powodem, dla którego wydaje się jako audiobooki książki sprawdzone i posiadające dużą rzeszę fanów. Bestsellery polskie wychodzą z dość dużym opóźnieniem o ile w ogóle zostanie taka pozycja przełożona na nagranie. Inaczej wygląda znowu sytuacja na rynku amerykańskim. Pula książek mówionych dostępnych na tamtejszym rynku jest naprawdę ogromna. Niejednokrotnie równocześnie z wydaniem jakieś bardzo popularnej książki wychodzi też jej wersja audio. Jest to opłacalne ponieważ zainteresowanie książkami mówionymi jest naprawdę wielkie.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

24Polacy w dalszym ciągu dużo większym sentymentem darzą książki drukowane na papierze, które mogą potrzymać w dłoni oraz poczuć ich ciężar czy zapach. Nikogo też raczej nie dziwi fakt, że nowości wydawane jako audiobooki będą droższe. Tym bardziej jeśli jest to naprawdę dobrze sprzedająca się książka, a dodatkowo wydawca zainwestował w profesjonalne nagranie. Na razie jako kraj, w którym rozwija się cała idea audiobooków nie dojrzeliśmy do sytuacji, w której traktowanie ich będzie równoważne z tym jak traktujemy książki normalne. Dla większości, która nie jest zmuszona używać tylko i wyłącznie ich, audiobooki kojarzą się z wersją uboższą książki.

Pozbawionej całej oprawy i wszystkiego co czyni czytanie książek tak naprawdę niezapomnianym. Jest to może trochę zabawne, ale musi minąć jeszcze trochę czasu zanim doceni się wygodę i nierzadko bardzo kunsztowne wykonanie audiobooków. Niektóre są dopracowane w takich szczegółach, o których przy normalnym wydaniu po prostu nie możemy marzyć. Jak bowiem wyobrazić sobie dźwięki wydawane przez ptaka, którego nigdy nie słyszeliśmy? Pozostaje mieć tylko nadzieje, że dojdzie w końcu ktoś do pomyślunku i zaczną produkować audiobooki w Polsce nie tylko ze sprawdzonych i dobrze przyjętych książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *