Co to audiobooki?

Audiobook jak sama nazwa mówi to inaczej książka, której można słuchać. Całkiem logiczne. Taka produkcja opiera się najczęściej na tekście zwykłej, pisanej pozycji. Początkowo audiobooki były produkowane z myślą o osobach, które z przyczyn niezależnych straciły wzrok lub jest on poważnie osłabiony. Książki były nagrywane początkowo na kasety magnetofonowe, a potem na płyty kompaktowe. W chwili obecnej ewolucja możliwości technicznych w kwestii  nagrywania i przechowywania plików dźwiękowych osiągnęła taki wysoki poziom, że na jednym małym urządzeniu jesteśmy w stanie przechowywać jednocześnie kilkanaście książek. Możliwości pierwszych nośników były dużo bardziej ograniczone. Wiadomo przecież, że najczęściej stosowana kaseta magnetofonowa pozwalała na nagrywanie tylko i wyłącznie 30 minut na jednej stronie co dawało w sumie 60 minut słuchania.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Podstawowym problemem tego rozwiązania była pogarszająca się z czasem jakość nagrania, która w końcowym efekcie nie pozwalała na normalne odsłuchanie znajdującego się tam materiału. Dlatego obecne rozwiązania zasadniczo górują nad tymi z przeszłości. O ile nie porysujemy czymś ostrym płyty to jakość nagranego materiału nie spada nawet w przypadku, gdy wykonamy kolejną z rzędu kopie danego słuchowiska. Popularność audiobooków powoli rośnie. Na rynku amerykańskim ich sprzedaż jest bardziej dynamiczna niż ma to miejsce na rynku polskim. Zainteresowanie to będzie stale rosnąć i to nie tylko ze strony osób, które w inny sposób nie mogą czytać. Jest to rozwiązanie dobre także dla zabieganych ludzi, którzy mają zbyt mało czasu by usiąść spokojnie i rozkoszować się tradycyjną książką papierową.

Nagranie książki na jedno z wielu popularnych obecnie urządzeń pozwala na cieszenie się ulubionymi pozycjami nawet, gdy jesteśmy w ciągłym ruchu. W zależności od tytułu i sposobu w jaki audiobook kupujemy to cena może być nawet połowę mniejsza niż w standardowych wydaniach. Większość księgarni internetowych daje nam możliwość wyboru pomiędzy produktem dostępnym na płycie kompaktowej, a samym nagraniem w formacie MP3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *