Lektury szkolne w audiobookach

Dla wielu uczniów obecnie czytanie książek to koszmar i niepotrzebne marnowanie czasu. Wolą czytać na szybko streszczenia lub oglądnąć ekranizacje danej lektury. Audiobooki wychodzą naprzeciw takim małolatom, które czytanie lektur najchętniej by zlikwidowali. W ofercie wielu księgarni pojawiły się już lektury w formacie nagrań audio. Są one najczęściej tańsze niż inne książki, a niektóre nie przekraczają nawet kwoty dziesięciu złotych. Jest to duże ułatwienie dla współczesnych uczniów. Dziecko zapewne więcej wyniesie z odsłuchania książki i zapisywania własnych myśli czy ważnych informacji, niż gdyby miało tylko opierać się na streszczeniu.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

O ile streszczenia dostępne w części lektur są opracowane porządnie to często czytanie ich na wszelakich stronach internetowych przynosi więcej szkód niż zysku, bo autor nieszczególnie przyłożył się do ich wykonania.  Lektury szkolne w audiobookach to także ukłon w stronę dzieci, które są niepełnosprawne. Nie są one w tym momencie zdane tylko i wyłącznie na rodziców czy znajomych, którzy przeczytają im ta książkę, ale są w stanie sami sobie z nią poradzić. Upraszcza to zasadniczo ich życie. Książki pisane alfabetem Braille są bardzo drogie.

Nierzadko cena jednego tomu książki idzie w setki złotych, a cała książka potrafi być zapisana nawet w kilkunastu tomach. Jest to najczęściej powód, dla którego osoby niewidome rzadko kupują takie książki, a raczej korzystają ze specjalistycznych wypożyczalni. Dla ucznia jest to jakieś wyjście, jednak nie wszystkie książki są przełożone na Braille albo dana wypożyczalnia może jej najzwyczajniej nie posiadać w swoich zbiorach. Audiobook to dobra alternatywa bo tanim kosztem są one w stanie mieć dostęp do niezbędnych książek. Lektury mówione to jedne z tych pomysłów, który coraz lepiej przyjmuje się na rynku polskim. Umożliwia to też możliwość zaznajomienia z książką dzieci, które z czytaniem jeszcze sobie nie radzą dobrze lub tej umiejętności jeszcze nie posiadły w odpowiednio wystarczającym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *