Znani lektorzy audiobooków

Jeśli chodzi o sposób nagrywania audiobooków to są trzy różne sposoby. Można skorzystać z pomocy syntezatorów mowy, jednak tak osiągnięte nagranie będzie średniej jakości. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak przedstawiania emocji czy niemożność przedstawienia intencji danej postaci za pomocom odpowiedniej intonacji. Jest to opcja zazwyczaj niekomercjalna Druga opcja to wykorzystanie lektorów. W Polsce większość książek jest czytana przez profesjonalnych lektorów. Sprawia to, że nagrania mają odpowiednią jakość i ułatwiają osobie czytającej wyobrażenie sobie takiej sytuacji. Trzecie wyjście jest najlepsze jakościowo. Książki odczytują aktorzy, dzięki czemu otrzymujemy produkt, który jakością jest zbliżony do filmy. Bez obrazu oczywiście. Wielu z nas kojarzy polskich lektorów takich jak Krystyna Czubówna czy Tomasz Knapik.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Jako lektor niejednej  książki pojawia się znakomity polski aktor Piotr Fronczewski. Podobnie sprawa ma się za granica, gdzie niejednokrotnie dana książka jest przekładana na słuchowisko przez wielu aktorów znanych nam z ekranów kina. Sprawia to, że pozycje przeznaczone dla osób niewidomych nie są tylko zwykłym przełożeniem pisma na słowa. Jest to prawdziwie porywająca podróż w wyobraźnię, która w żaden sposób nie jest mniej wartościowa niż czytanie normalnej papierowej książki. Jedynym problemem, który może się pojawiać w takim momencie to zwiększony koszt danego audiobooka.

Jest to poniekąd logiczne. Wiadomo, że inne stawki za nagrania będzie otrzymywał bardzo znany aktor, a inne osoba, która po raz pierwszy pracuje jako lektor. Cała gra jest jednak warta świeczki, ponieważ nieporównywalny komfort daje nam profesjonalna produkcja, która została odpowiednio dopracowana nie tylko pod względem czytanego tekstu, ale i efektów towarzyszących. Zupełnie nikłe przy tym wydaje się proste odczytanie książki za pomocom trzeszczącego symulatora, który czyta tekst mechanicznie niczym całkowicie znudzony i przekonany o totalnej bezsensowności swojego zadania robot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *